ATD - Jde víc o cestu, než o samotný cíl!

ATD - Jde víc o cestu, než o samotný cíl!

foto: archiv_ATD 

Parta pěti kluků z Benešova, ATD, slaví tento rok 10 let na hudební scéně! Co mají pro fanoušky přichystaného, na co se můžete těšit na jejich nadcházejícím podzimní turné a jak vypadá práce na nové desce nám odpovídal kytarista Váša.

Ahoj, tento rok slavíte 10 let na hudební scéně, na co se můžou fanoušci těšit v rámci vašeho podzimního turné?
Ahoj, připravili jsme si pár překvapení, které souvisí s naším kulatým výročím a můžu prozradit, že nepůjde jen o nový vizuál stage, ale změn jsme neušetřili ani playlist, který nás vezme na výlet v čase a fanoušci budou moci zavzpomínat na doby, kdy jsme drtili mnohem rychlejší punkrock! :)) Současně podpoříme singl z připravované desky „Světlu blíž“, takže nejen že budou koncerty delší, ale i pestřejší – sami jsme hodně zvědaví a zároveň se těšíme. 

Po boku jakých kapel Vás můžeme vidět a proč?
Na turné se s námi objeví mimo jiné kapely ZakázanÝ ovoce, Civilní obrana a Curlies. Původní idea byla taková, že toto pro nás výjimečné turné postavíme tím způsobem, že přizveme vždy jiné kapely, které pro nás byly a jsou důležité a blízké (např. ExniTo, Lola, Kombajn a další). Najednou jsme si uvědomili, že plno jich už dnes nehraje a proto musíme výběr hodně zúžit, což je škoda, ale zase si užijeme párty s našimi výše zmíněnými oblíbenci, kteří vydrželi a tu káru táhnou dál! :)) 

Po 2 letech jste vydali nový videoklip, řekněte nám k němu něco víc.
Jedná se o novinku „Světlu blíž“ avizující novou desku, která vyjde příští rok. Hodně jsme přemýšleli jak to celé pojmout a nakonec jsme šli cestou něčeho pro nás odlišného, co by třeba naši fanoušci úplně nečekali. Jak hudba, tak i klip jsou v tomto případě o dost klidnější a vážnější než předchozí tvorba, což nemusí sednout každému, ale tak to prostě je a pro nás byl vždycky zásadní nějaký posun, progres, což se za těch 10 let hodně projevilo. O tom je koneckonců vlastně i ta písnička, že jde víc o cestu, než o samotný cíl a i když se člověk dostane jinam než původně chtěl, pořád se může něco naučit, získat a celkově se posunout z místa. Jinak záběry jsme natáčeli v Rakousku, Německu a v ČR a pěkně se u toho zapotili. Další klip by měl být oproti tomu pěknej nášleh :).

Také nahrávate novou desku, už se blíží její finále? Kdy se na ni můžeme těšit?
Je to tak, v tuhle chvíli máme nahranou půlku desky, kterou připravujeme spolu se známým slovenským kytaristou a producentem Jimim Cimbalou v jeho studiu Randall Records nedaleko Bratislavy. Celkově je pro nás nová deska poslední roky obrovské téma, u kterého jsme si dali za cíl upřednostnit výsledek před termínem - věříme, že je to správná cesta, ale samozřejmě příští rok už by mělo album opravdu vyjít. Více než rok nám trvalo jen vybrat producenta, se kterým do natáčení půjdeme, potažmo i studio. Co se týká písniček a zvuku, základním předpokladem pro nás byl opět nějaký progres a vývoj. V průběhu tvorby se ale naše vize neustále mění a zjišťujeme, že nejlíp se stále cítíme v tvrdším kytarovém zvuku a rychlejším tempu, což by se mělo podepsat na druhé půlce desky, kterou budeme teprve psát. Pro mě osobně bylo tohle docela prozření, protože vznikly měkčí věci a najednou jsme si museli přiznat, že to možná není ono a chybí nám naše původní energie – v tomhle mi zbytek kapely otevřel oči a já musím dát klukům za pravdu. Na druhou stranu, zase je to cenná zkušenost a i když se tím psaní desky zpomalilo, bylo to určitě pro dobro věci. Naopak máme jasno v moderním zvuku a barevnějších aranžích – to je i důvod, proč jsme se dohodli na spolupráci s producentem Jimim. Není to jen absolutní profesionál, ale i skvělý člověk a troufám si říci, že jsme si hodně sedli i lidsky, což se musí na výsledku podepsat! :)

10 let je přeci jen dlouhá doba a říká se, že být v kapele, je jako být ve vztahu. Neměli jste někdy pocit, že už to nefunguje a že by bylo lepší to zabalit?
V našem případě bych neřekl že jako ve vztahu, protože tam když to přestane fungovat, jdete od sebe. Možná to bude znít jako klišé, ale s klukama tvoříme rodinu a za ty roky jsme se naučili několik věcí – zaprvé, není to vůbec běžný, naopak - hlavně v dnešní době, kdy se vytrácí hodnoty a určitá hloubka ze vztahů. Další důležitá věc je, že nemusíš hrát skvěle, ale být skvělej týmovej hráč – v kapele jsme každý úplně jiná (hodně výrazná) osobnost, ale umíme se respektovat, věřit si a hlavně se výborně doplňovat (především v debilních nápadech a vtipech :)). Každý má svou specifickou roli a je nepostradatelný jako člověk, nikdy jsme si mezi sebou nehráli na to, kdo je jaký muzikant, to bychom už dávno zabalili. Potom se taky umíme perfektně pohádat, ale jednak z toho vždycky vzejde něco novýho a konstruktivního a pak lékem na všechno je náš humor. Párkrát jsme se dostali do fáze, kdy jsme měli pocit, že trošku drhneme v kapelní činnosti a potřebujeme nakopnout, ale vždycky nás vrátilo do hry to, že chceme být spolu a máme jeden druhého. Kdybychom neměli kapelu, založíme klidně Klub mladého včelaře, ale ten čas bychom spolu stejně trávili. Klukům jsem za tohle obrovsky vděčnej!

Za 10 let jste objeli stovky koncertů, je nějaký, na který nikdy nezapomenete?
Asi nebudu vyzdvihovat jeden koncert z těch stovek odehraných, to takhle nejde říct. Zážitků máme nekonečně a ty nejlepší samozřejmě nejde zveřejnit, možná (až uplyne doba promlčení) je sepíšeme v knížce :). Každopádně si užíváme všechno naplno, ať jde o koncert doma v Benešově, na festivalu na druhým konci republiky nebo kdekoliv jinde. To samotné hraní a sled věcí je hodně podobný, ale osobně mám hrozně rád tu chvíli, kdy naložíme dodávku, vyrazíme na koncert a začne pořádná jízda, jak se na nás sluší a patří :)). Musíš si to prostě umět udělat hezký! :)

Co považujete za svůj největší úspěch, kterého jste za těch 10 let dosáhli?
Rozhodně to, že jsme zatím všechno vydrželi, jsme živí a zdraví, máme sebe navzájem, mohli zažít to, co jsme nikdy ani nedoufali a poznali tolik skvělých míst a lidí. Všechno ostatní je bonus. Ono to zní dost normálně, ale myslím, že to vůbec není málo a ničeho nelitujeme! Taky si vážíme lidí, kteří nás mají rádi a chodí na koncerty nebo nás jinak podporují, vlastně jsme opravdu šťastná kapela :).

Kde se vidíte za dalších deset let?
Já si ze srdce přeju, abychom byli zdraví, šťastní a dělali jsme společně pořád to, co máme rádi. Vyšší cíl už si dát nemůžeme, jedno jestli budeme hrát ve vedlejším městě v tom nejmenším klubu, nebo vyprodávat kulturáky (samozřejmě to je ta lepší varianta :)). To samý přeju i všem ostatním a moc bych chtěl všechny pozvat na naše koncerty, sociální sítě a budeme rádi i za jejich zpětnou vazbu. Díky moc!!

Kde můžete ATD najít?
Facebook
Instagram
Youtube