ŠKWOR vydá 27. 9. nové album SLIBY & LŽI, poslechněte si první singl "POSLOUCHEJ"!

ŠKWOR vydá 27. 9.  nové album SLIBY & LŽI, poslechněte si první singl "POSLOUCHEJ"!

SLIBY  & LŽI  je v kompletní diskografii rockové skupiny Škwor desátý počin. Vychází v roce, kdy kapela oslavuje patnáct let existence. Namísto toho, aby ho připomněla kolekcí největších hitů, jak se to dělává a kterou by ze svých starších pecek dala v klidu dohromady, raději přichází s novinkou, které předchází pilotní singl "POSLOUCHEJ"

Za dobu existence si tahle pražská čtveřice našla zvuk, podle kterého ji pozná i méně cvičené ucho. U alba SLIBY & LŽI ho potvrdila. Tažným refrénům předchází náladotvorná a melodicky přitažlivá sloka, vše propojuje naléhavý zpěv Petra Hrdličky a masivní zvuk, který už dávno překročil parametry tuzemského průměru.

Chtěli jsme písničkám dát nové nálady, pokud možno pokaždé jinou. I proto jsme na albu při nahrávání použili dost akustických nástrojů, možná víc než v minulosti. Všichni v kapele je máme rádi, pro rockovou hudbu je to po zvukové stránce hezké koření,“ vysvětluje baskytarista Tomáš Kmec.

Akustické kytary, piano nebo akordeon, to jsou nástroje, které některé písničky obohatily. A zní často hned na jejich začátku, jako tvůrci atmosféry, která v prvních chvílích naznačuje, co skladba přinese.

Na akordeon hraje Petr Hrdlička. Děda mu ho kdysi dal a on se na něj naučil. Říkal, že tenkrát zvládl asi třicet písniček. Pak ho ale odložil, a oprášil ho v podstatě až ve studiu při nahrávání této desky. Nějaké party skutečně natočil, ale objektivně přiznal, že už to není ono. Mělo to znít jako hra opilého harmonikáře. To, myslím, zvládl skvěle,“ usmívá se Kmec.

Naléhavost v Hrdličkově zpěvu, která desku charakterizuje, je jistě dána i tím, že se v textech písniček vzteká, láteří, obviňuje svět z nepravostí a křivd, pojmenovává je a také připouští, že když jí říkal, že ji nemá rád, tak lhal. „Petr se vždycky před nahráváním desky bojí, že do textů nenajde nová témata, že nebude mít o čem psát. Nakonec to ale vždycky dá. Myslím, že texty pro tohle album dopadly skvěle,“ konstatuje Kmec.

Škwor ctí týmového ducha. Hudební nápady jednoho ostatní z kapely posunují do konečného tvaru a zvukově to pak dokončí kytarista Leo Holan. I tentokrát je otcem zvuku alba, a vlastně zvuku celé kapely on. Producent z vlastních řad.

Na našich prvních deskách s námi jako producenti spolupracovali Aleš Brichta a George Eric. Potom jsme si už ale alba nahrávali a produkovali sami. Nechtěli jsme se už s nikým dohadovat. Vždycky jsme byli o své vizi přesvědčeni a nenašli jsme osobnost, o které bychom si mysleli, že by ji jako producent nějak zlepšila. Stejné to bylo i teď,“ konstatuje Kmec.

15. listopadu oslaví Škwor koncertem v pražské Incheba Areně patnáct let existence.
Zeptali jsme se na našich internetových stránkách fanoušků, jak by si představovali setlist koncertu. Napsali nám písničky, které hrajeme běžně, takže překvapení budeme muset vymyslet my. Bude to každopádně delší koncert, než jaké obvykle hrajeme. Velká scéna, skvělý zvuk, několik hostů,“ uzavírá Kmec.

Prvním singlem z alba je skladba „Poslouchej“, na kterou momentálně vzniká videoklip. Singl je ke stažení na stránkách Supraphonu, konktérně zde.